Odzysk ciepła ze sprężarek w firmie: ile podgrzejesz wody i kiedy się zwróci
Sprężarka zamienia w ciepło 90–94% prądu, który pobiera — i prawie całe to ciepło idzie w komin. Przy sprężarce 55 kW pracującej 3 000 godzin w roku to 60–65 tys. kWh, czyli 21–23 tys. zł rocznie, jeśli zastępujesz nim gaz. Pokazujemy, ile da się realnie odebrać, jaki bufor dobrać i kiedy zestaw zwraca się w 1,5–3 lata.
Sprężarka to najczęściej największy pojedynczy odbiornik energii w zakładzie bez procesów cieplnych — i przy okazji urządzenie, które niemal cały pobrany prąd zamienia w ciepło. Chłodzi się je powietrzem albo cieczą, a ciepło z chłodnicy oleju i z chłodnicy końcowej ląduje na dachu, w kanale wywiewnym albo w hali. Rachunek za prąd płacisz w całości: za pracę sprężania i za pozbycie się ciepła.
Odzysk ciepła nie jest nową technologią — w fabrykach działa od lat. Problem w tym, że w małych i średnich zakładach nikt go nie liczy, bo „sprężarka i tak musi się chłodzić”. To prawda, ale chłodzić można przez wymiennik oddający ciepło do wody technologicznej, a nie przez wentylator. Poniżej rozkładamy bilans, warunki opłacalności, widełki dla trzech typowych mocy i przeliczenie, w którym najważniejszym ograniczeniem okazuje się nie sprężarka, a odbiornik ciepła.
Skąd bierze się ciepło w sprężarce
W sprężarce śrubowej zalewanej olejem 90–94% energii elektrycznej zamienia się w ciepło, a tylko kilka procent zostaje w sprężonym powietrzu jako energia ciśnienia. Ciepło wychodzi dwoma strumieniami i to one decydują o tym, co da się z nim zrobić:
| Strumień | Temperatura | Udział ciepła | Do czego nadaje się |
|---|---|---|---|
| Chłodnica oleju (sprężarka śrubowa) | 60–80°C | 55–65% | ciepła woda 50–60°C, mycie, proces, CWU |
| Chłodnica końcowa powietrza | 30–45°C | 25–35% | podgrzewanie wstępne wody, ogrzewanie hali, suszenie |
| Straty przez obudowę | — | 5–15% | zostaje w hali (czasem to zaleta zimą) |
Typ sprężarki zmienia wszystko. Śrubowa zalewana olejem to najlepszy przypadek: olej odbiera ciepło w środku i oddaje je w wymienniku, więc można uzyskać 50–60°C bez pompy ciepła. Tłokowa ma mniejszy strumień oleju i zwykle 30–45% mocy w cieple nadającym się do odzysku. Sprężarki bezolejowe i dmuchawy (rootsy) oddają ciepło o niskiej temperaturze i przy małym strumieniu — tam odzysk najczęściej się nie liczy, chyba że potrzebujesz jedynie podgrzać wodę do 30–35°C.
Trzy warunki, bez których odzysk nie działa
- Odbiornik ciepła przez większość roku. Nie „może ktoś zużyje”, a konkretny proces: myjnia, komory lakiernicze, suszarnia, basen, ciepła woda dla załogi, wstępne podgrzewanie wody zasilającej kocioł. Jeśli odbiornik działa 6 miesięcy w roku, roczna oszczędność spada o połowę, a zwrot wydłuża się dwukrotnie.
- Praca pod obciążeniem, nie na biegu jałowym. Sprężarka stojąca w jałowym pobiera 20–35% mocy znamionowej i prawie nie oddaje ciepła użytkowego. Odzysk liczy się od godzin pod obciążeniem, a nie od godzin pracy zakładu. Dlatego pierwszy krok to odczyt z licznika sprężarki albo z jej sterownika, nie z katalogu.
- Bufor ciepła. Sprężarka włącza się i wyłącza, a odbiornik potrzebuje ciepła równo. Bufor 10–20 litrów na kW mocy sprężarki (dla 55 kW: 550–1 100 l) wyrównuje te różnice i pozwala odebrać ciepło nawet wtedy, gdy nikt nie odkręcił kranu.
Ile to warte: 22, 55 i 90 kW
Trzy typowe przypadki z realnym obciążeniem i realnym wykorzystaniem ciepła. Wartość liczona jest jako ciepło zastępujące gaz ziemny w kotle o sprawności 90%, przy cenie gazu 0,28–0,34 zł/kWh i koszcie ciepła 0,35 zł/kWh. Koszt zestawu obejmuje wymienniki, pompę, sterowanie, bufor i montaż — bez robót budowlanych i bez modernizacji kotłowni.
| Sprężarka | Praca roczna | Ciepło do odebrania | Wartość roczna | Koszt zestawu | Zwrot |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 kW, śrubowa | 1 800 h, obciążenie 65% | 12–13 tys. kWh | 4–5 tys. zł | 18–32 tys. zł | 4–7 lat |
| 55 kW, śrubowa | 3 000 h, obciążenie 70% | 60–65 tys. kWh | 21–23 tys. zł | 35–60 tys. zł | 1,6–2,7 lat |
| 90 kW, śrubowa | 4 000 h, obciążenie 70% | 130–140 tys. kWh | 45–50 tys. zł | 50–90 tys. zł | 1–2 lata |
Widełki są szerokie, bo ten sam zestaw kosztuje raz 35 tys. zł, a raz 60 tys. zł — różnicę robi odległość od kotłowni, konieczność przebicia ścian i to, czy bufor trzeba wstawić do istniejącego pomieszczenia. Kluczowa uwaga: powyższe kwoty zakładają, że ciepło ma odbiorcę. W praktyce to właśnie odbiornik, a nie sprężarka, wyznacza sufit oszczędności.
Jak to policzyć: zakład z dwiema sprężarkami 55 kW
Krok 1 — energia elektryczna sprężarek. 2 × 55 kW × 3 000 h × 0,70 (obciążenie) = 231 000 kWh rocznie. To liczba z Twojego sterownika, nie z katalogu — różnica bywa dwukrotna.
Krok 2 — ciepło oddawane. 231 000 kWh × 0,90 = 208 000 kWh ciepła. To ilość, którą trzeba wyprowadzić z budynku, jeśli nie ma odzysku.
Krok 3 — ciepło technicznie odzyskiwalne. Przy sprężarkach śrubowych i odbiorze z chłodnicy oleju oraz końcowej: 208 000 × 0,60 = 125 000 kWh. Tyle „jest na stole”, zanim sprawdzisz odbiornik.
Krok 4 — odbiornik. Mycie 350 osób: 4 m³ wody na dobę podgrzanej o 40 K to 4 000 l × 40 × 1,163 Wh = 186 kWh/dobę, czyli 46 500 kWh w 250 dni. Proces (myjnia, spawanie, suszenie): 30 000 kWh. Razem 76 500 kWh — to realny sufit, nie 125 000 kWh.
Krok 5 — wartość. 76 500 kWh × 0,35 zł/kWh = 26 800 zł/rok netto. Jeśli odzysk zastępuje prąd (bo wodę grzejesz grzałką), liczba rośnie do 55–70 tys. zł, ale wtedy zwrot i tak porównuj z pompą ciepła.
Krok 6 — inwestycja i zwrot. Zestaw na dwie sprężarki z buforem 1 000 l, pompą i sterowaniem: 70–110 tys. zł. Zwrot 2,6–4,1 roku. Gdy zakład ma basen albo myjnię ciężarówek i wykorzysta całe 125 000 kWh, wartość rośnie do 43–44 tys. zł, a zwrot spada do 1,6–2,6 roku.
Wynik zależy od dwóch liczb, które łatwo przeszacować: godzin pod obciążeniem i realnego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego pierwszy krok to nie wybór wymiennika, a pomiar — audyt energetyczny zakładu potrafi wskazać, czy w ogóle jest odbiornik, zanim wydasz 70 tys. zł. Drugi krok to sprawdzenie, czy ciepło nie dubluje się z innym źródłem — jeśli masz kogenerację gazową, odzysk ze sprężarki wchodzi w ten sam bilans i może okazać się zbędny.
Co zrobić z ciepłem latem
Zimą ciepło ze sprężarki ma oczywistego odbiorcę: ogrzewanie hali, podgrzewanie wody, wstępny podgrzew zasilania kotła. Latem problem się odwraca — ciepła woda do mycia jest potrzebna, ale w mniejszej ilości, a hali nie grzejesz. Trzy rozwiązania, w kolejności od najtańszego:
- Priorytet na CWU i proces. Sterownik odzysku najpierw ładuje bufor ciepłej wody, dopiero nadwyżkę kieruje na chłodnicę. Koszt: kilka zaworów i porządny sterownik, 3–8 tys. zł.
- Podgrzewanie wody zasilającej kocioł lub myjnię. Nawet 30–40°C na wejściu do podgrzewacza to mniej paliwa przez cały rok, także latem.
- Chłodzenie absorpcyjne. Realne dopiero przy dużych mocach — układ za 100–250 tys. zł ma sens przy sprężarkach powyżej 200–250 kW i dużym zapotrzebowaniu na chłód. Dla zakładu z sprężarką 55 kW to inwestycja nie do obrony.
I rzecz najważniejsza: nie odbieraj całego ciepła. Sprężarka musi mieć zagwarantowane chłodzenie w każdych warunkach, dlatego zestaw odzysku zawsze ma obejście (by-pass) i termostat. Zakręcenie obiegu „żeby więcej ciepła poszło w wodę” kończy się przegrzaniem i awarią, a nie oszczędnością.
Pułapki, które zjadają oszczędność
- Gwarancja sprężarki. Wpięcie się w obieg oleju przez „złotą rączkę” unieważnia gwarancję producenta. Bezpieczna droga to dedykowany zestaw producenta albo autoryzowany serwis; w umowie warto mieć zapis, kto odpowiada za układ po modyfikacji.
- Kocioł nie znika. Odzysk pokrywa 40–70% zapotrzebowania na ciepło, więc kocioł zostaje jako szczyt i rezerwa — razem z opłatą stałą za gaz i przeglądami. Oszczędzasz paliwo, nie całą fakturę gazową.
- Brak ciepłomierza. Bez pomiaru (1,5–3 tys. zł) nie udowodnisz efektu ani sobie, ani audytorowi, ani we wniosku o dofinansowanie. Licznik na wyjściu z bufora to najmniejszy wydatek w całym projekcie.
- Za mały bufor. Zbiornik 200 l przy sprężarce 55 kW pełni rolę ozdoby. Przyjmij 10–20 l/kW i sprawdź, czy pomieszczenie to uniesie — 1 000 l to tona wody plus stal.
- Temperatura ponad 60°C. Odzysk ze sprężarki bez pompy ciepła daje 50–60°C. Potrzebujesz 80°C? Dopłacisz grzałką lub kotłem, a sprawność całego układu spadnie.
- Lato bez odbioru. Jeśli przez trzy miesiące nie ma gdzie oddać ciepła, roczna oszczędność spada o 20–25%, a inwestycja wydłuża się o rok. Sprawdź profil odbioru, nie tylko średnią roczną.
- Dofinansowanie „na OZE”. Ciepło odpadowe z sprężarki nie jest OZE w rozumieniu większości programów. Bywają osobne ścieżki dla przedsiębiorców i białe certyfikaty, ale kwot nie da się dziś obiecać — sprawdź aktualny nabór i warunki kwalifikacji, zanim wpiszesz dotację do biznesplanu.
Kiedy odzysk przegrywa z inną inwestycją
Odzysk ciepła ma zwrot 1,5–4 lata i to dobry wynik — ale nie zawsze najlepszy w zakładzie. Kolejność, którą warto przejść przed podpisaniem umowy:
- Kompresja mocy biernej — zwrot 6–12 miesięcy, jeśli cos φ jest poniżej 0,93. Tańsza i szybsza inwestycja, opisana w tekście o kompensacji mocy biernej.
- Wymiana oświetlenia i napędów — zwrot 1–3 lata, szczególnie przy starych silnikach i świetlówkach.
- Odzysk ciepła ze sprężarek — 1,5–4 lata, pod warunkiem że jest odbiornik ciepła.
- Fotowoltaika i magazyn — 6–12 lat, ale zmniejsza zakup energii, a nie zużycie. Finansowanie takiej inwestycji rozkłada tekst o dotacji, pożyczce i leasingu.
Kolejność ma znaczenie, bo każda złotówka wydana na kompensację czy LED wraca szybciej i finansuje następny krok. Odzysk ciepła jest najbardziej opłacalny tam, gdzie sprężarka pracuje długo i pod obciążeniem, a zakład ma stały odbiór ciepłej wody — myjnia, lakiernia, przetwórstwo, duży zakład z szatniami. W zakładzie z jedną zmianą i sprężarką 22 kW zwrot 4–7 lat jest już na granicy sensu, jeśli równolegle można zrobić audyt i wyłączyć stare odbiorniki.
Nie jesteśmy instalatorem ani doradcą podatkowym. Godziny pracy, obciążenia, sprawności i ceny podane orientacyjnie (rynek 2026, netto) — zależą od modelu sprężarki, profilu zakładu, ceny paliwa i zakresu prac. Przed decyzją zmierz zużycie i zapotrzebowanie na ciepło, sprawdź warunki gwarancji producenta sprężarki oraz aktualne zasady ewentualnego dofinansowania.
Najczęstsze pytania
Ile ciepła realnie odzyskam z jednej sprężarki?
Zależy od typu i sposobu pracy. Sprężarka śrubowa zalewana olejem oddaje w ciepło 90–94% pobranego prądu, a odebrać da się 50–65% tej energii przy chłodzeniu oleju i 25–35% z chłodnicy końcowej. Praktycznie licz 55–60% mocy sprężarki jako ciepło użytkowe, ale dopiero po sprawdzeniu, ile ciepła zużyje zakład. Przy sprężarce 55 kW i 3 000 godzin pod obciążeniem to 60–65 tys. kWh rocznie.
Czy odzysk ciepła działa zimą, gdy ciepło jest najbardziej potrzebne?
Tak i zimą strumień ciepła jest nawet większy, bo sprężarka pracuje przy chłodniejszym powietrzu i ma lepsze warunki chłodzenia. Trzeba tylko pamiętać o dwóch rzeczach: przy niskich temperaturach rośnie ryzyko zamarznięcia wody w nieocieplonym obiegu (stąd glikol albo ochrona przed zamarzaniem) i nie wolno odcinać chłodzenia sprężarki na rzecz odbiornika. Zestaw z by-passem i termostatem rozwiązuje oba problemy.
Czy trzeba wymienić sprężarkę, żeby odzyskiwać ciepło?
Nie. Istnieją zestawy retrofitowe dopasowane do konkretnych modeli — wymiennik na obiegu oleju, wymiennik na powietrzu wylotowym, pompa obiegowa i sterowanie. Warunek to sprężarka śrubowa zalewana olejem; przy bezolejowych i dmuchawach odzysk zwykle się nie opłaca. Montaż musi robić autoryzowany serwis, inaczej tracisz gwarancję producenta, a przy błędzie w obiegu oleju ryzykujesz awarią znacznie droższą niż cała oszczędność.
Czytaj dalej
Dla firm
Kompensacja mocy biernej w firmie: ile kosztuje prąd, którego nie zużywasz
Silniki, sprężarki i chłodnie pobierają prąd, który nie wykonuje pracy — i płacisz za niego drugi raz. Policz tgφ, dobierz baterię i sprawdź zwrot.
Dla firm
Czym sfinansować OZE w firmie: dotacja, pożyczka czy leasing
Cztery źródła pieniędzy, jeden rachunek. Koszt kapitału, wkład własny, wpływ na zwrot i błędy, które wychodzą dopiero po podpisie.
Dla firm
Fotowoltaika w firmie: ile prądu zużywa zakład i kiedy instalacja się zwraca
Ile prądu zużywa mała firma, a ile zakład produkcyjny, jak dobrać moc PV i co zrobić z nadwyżką — z widełkami kosztów i realnym czasem zwrotu.