Kompensacja mocy biernej w firmie: ile kosztuje prąd, którego nie zużywasz
Prawie każdy zakład z silnikami, sprężarkami i chłodniami płaci co miesiąc opłatę za energię bierną — przy cos φ 0,85 i zużyciu 500 MWh to 22–33 tys. zł rocznie. Pokazujemy, jak policzyć tgφ z faktury, dobrać moc baterii kondensatorów i w jakich przypadkach inwestycja zwraca się w 6–12 miesięcy.
Na fakturze za prąd w firmie jest pozycja, której nie znajdziesz na rachunku domowym: opłata za pobór energii biernej ponad poziom umowny. Płaci ją niemal każdy zakład, w którym pracują silniki, sprężarki, chłodnie, wentylatory, pompy i transformatory — czyli praktycznie każdy. W typowej hali energia bierna to 30–60% energii czynnej liczonej w kvarh, a operator nie karze za całość, tylko za nadwyżkę ponad próg zapisany w taryfie.
Efekt bywa absurdalny: firma oszczędza na oświetleniu i przesuwa produkcję na tańszą strefę, a jednocześnie co miesiąc oddaje 2–4 tys. zł za coś, czego nie da się zmierzyć żadnym licznikiem w rozdzielni — bo to nie jest zużycie, tylko krążenie energii między siecią a uzwojeniami. Poniżej rozkładamy ten rachunek na trzy liczby z faktury, pokazujemy dobór mocy baterii i pułapki, które potrafią zamienić oszczędność w koszt.
Moc bierna: prąd, który nie wykonuje pracy
Silnik indukcyjny, transformator albo statecznik zużywają część prądu na wytworzenie pola magnetycznego. Ta energia nie zamienia się w ruch ani w ciepło użytkowe — krąży między siecią a urządzeniem, wraca i znowu jest pobierana. Sieć musi ją przetransportować, więc operator liczy ją jak każdy inny przepływ: w kvarh (kilowarogodzinach), obok kWh na fakturze.
Dwie liczby opisują to samo zjawisko i łatwo je pomylić:
- cos φ (współczynnik mocy) — stosunek mocy czynnej do pozornej, od 0 do 1. Im bliżej 1, tym mniej „jałowego” prądu. Wartość z faktury lub z analizatora.
- tg φ — stosunek energii biernej do czynnej, czyli kvarh podzielone przez kWh. To ta liczba jest porównywana z progiem w taryfie, bo rośnie liniowo i nie da się jej „osłodzić” zaokrągleniem.
Przeliczenie w jedną stronę: przy cos φ 0,85 tg φ wynosi 0,62, a przy cos φ 0,95 — 0,33. Różnica w kos φ o 0,10 potrafi zmienić rachunek o kilkanaście tysięcy złotych rocznie, bo próg leży właśnie między tymi wartościami. Gospodarstwa domowe tej opłaty nie płacą — taryfy G rozliczają energię bierną ryczałtowo. To problem wyłącznie firm, w grupach B i A.
Próg 0,4: co dokładnie jest karane
W taryfach operatorskich dla firm najczęściej obowiązuje tg φ0 = 0,4, czyli cos φ około 0,93. Opłata naliczana jest nie od całej energii biernej, a od nadwyżki powyżej tej granicy — i to jest jedyna dobra wiadomość w całym temacie. Zakład z cos φ 0,95 nie płaci nic, mimo że energia bierna fizycznie istnieje.
Stawka zależy od operatora i grupy taryfowej: w praktyce 0,15–0,35 zł za kvarh netto, przy czym w taryfach z wyższą opłatą stałą stawki bywają niższe. Sposób rozliczenia też trzeba sprawdzić w taryfie — część operatorów liczy nadwyżkę w każdym okresie rozliczeniowym, inni biorą najwyższy miesiąc w roku i rozciągają go na dwanaście okresów. Ta różnica zmienia wynik nawet o 30%.
| cos φ | tg φ | Nadwyżka ponad 0,4 (kvarh na 1 MWh) | Opłata przy 500 MWh/rok i 0,25 zł/kvarh |
|---|---|---|---|
| 0,95 | 0,33 | 0 — poniżej progu | 0 zł |
| 0,90 | 0,48 | 84 | 10,5 tys. zł |
| 0,85 | 0,62 | 220 | 27,5 tys. zł |
| 0,80 | 0,75 | 350 | 43,8 tys. zł |
| 0,75 | 0,88 | 482 | 60,3 tys. zł |
Widać, dlaczego „prawie dobry” współczynnik jest najdroższy: przy cos φ 0,90 opłata jest już realna, ale na tyle mała, że firma jej nie zauważa. Dopiero przy 0,80 księgowa pyta, co to za pozycja.
Trzy zakłady, trzy rachunki
Skala problemu zależy od tego, jakie maszyny pracują i jak długo. Poniżej trzy typowe przypadki z rynku 2026 — kwoty netto, orientacyjne, do sprawdzenia na własnej fakturze.
| Profil | Zużycie | cos φ | Nadwyżka kvarh/rok | Opłata/rok | Rozwiązanie | Koszt | Zwrot |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warsztat: sprężarka, kilka silników, spawarka | 60 MWh | 0,88 | 8 400 | 1,7–2,5 tys. zł | bateria 10 kvar | 4–8 tys. zł | 2–4 lata |
| Hala: chłodnie, przenośniki, wentylacja, 2 zmiany | 500 MWh | 0,85 | 110 000 | 22–33 tys. zł | bateria 50 kvar z dławikami | 12–26 tys. zł | 6–12 mies. |
| Zakład ze spawarkami i prasami | 800 MWh | 0,78 | 320 000 | 64–96 tys. zł | kompensacja dynamiczna 100 kvar | 90–180 tys. zł | 1,5–2,5 roku |
Trzeci wiersz pokazuje, gdzie kończy się „kupić baterię”: przy obciążeniach zmiennych w cyklu sekundowym klasyczna bateria z regulatorem nie nadąża i trzeba kompensacji tyrystorowej. To inna technologia i inny budżet — o tym niżej.
Jak to policzyć: hala 150 kW, 500 MWh rocznie
Krok 1 — odczytaj dwie liczby z faktury. Energia czynna: 500 000 kWh (500 MWh). Energia bierna: 310 000 kvarh. Jeśli faktura pokazuje tylko cos φ, przelicz: tg φ = tan(arccos(cos φ)).
Krok 2 — policz tg φ. 310 000 ÷ 500 000 = 0,62. To odpowiednik cos φ 0,85.
Krok 3 — policz nadwyżkę. (0,62 − 0,40) × 500 000 kWh = 110 000 kvarh ponad próg.
Krok 4 — policz opłatę. 110 000 × 0,25 zł = 27 500 zł/rok netto. Widełki przy stawce 0,20–0,30 zł: 22–33 tys. zł.
Krok 5 — policz moc baterii z mocy średniej, nie ze szczytu. Hala pracuje 3 500 h/rok, więc średnia moc czynna to 500 000 ÷ 3 500 = 143 kW (szczyt przy rozruchu sięga 150 kW, ale nie o nim decyduje opłata). Wymagana moc bierna: 143 × (0,62 − 0,25) = 53 kvar — dobiera się baterię 50 kvar z regulatorem, stopniowaną co 10 kvar.
Krok 6 — zestaw koszt inwestycji. Bateria 50 kvar z regulatorem i montażem: 12–26 tys. zł netto, w zależności od tego, czy potrzebne są dławiki (w sieci z falownikami — zwykle tak).
Krok 7 — policz zwrot. 15–26 tys. zł ÷ 22–33 tys. zł oszczędności rocznie = 0,5–1,2 roku. Do tego serwis 400–1 200 zł/rok i spadek pojemności kondensatorów. Nawet z tym zwrot mieści się w dwóch latach.
Celujemy w tg φ 0,25–0,30, nie w 0,00. Zapas do progu 0,4 chroni przed opłatą w miesiącach, gdy produkcja rośnie, a bateria nie nadąża — i przed przekompensowaniem, które też jest błędem (o tym w pułapkach).
Cztery rodzaje kompensacji — co wybrać
| Rozwiązanie | Dla jakiego obciążenia | Koszt netto (2026) | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Bateria kondensatorów z regulatorem | stabilne, powtarzalne: chłodnie, wentylacja, pompy | 8–40 tys. zł (25–100 kvar) | stopnie 5–20 kvar, regulator załącza kolejne sekcje |
| Bateria z dławikami 7% lub 14% | sieci z falownikami, PV, LED, UPS | +30–50% do ceny baterii | chroni przed rezonansem z harmonicznymi |
| Kompensacja dynamiczna (tyrystorowa, SVG) | spawarki, prasy, dźwigi, cykle sekundowe | 60–250 tys. zł | reaguje w milisekundach, droga w utrzymaniu |
| Filtr aktywny (APF) | duże zniekształcenia harmoniczne | 40–120 tys. zł za 60–100 A | poprawia cos φ i harmoniczne naraz; ostatnia deska ratunku |
| Kompensacja indywidualna przy silniku | kilka dużych silników pracujących długo | 200–900 zł za silnik | najtańsza, ale trzeba wyłączać razem z silnikiem |
W praktyce najczęściej wygrywa wariant drugi: bateria stopniowana z dławikami. Czyste kondensatory bez dławików są tańsze o jedną trzecią, ale w zakładzie, gdzie jest choć jeden falownik albo instalacja PV, oszczędność 4–8 tys. zł zamienia się w wymianę baterii po dwóch latach.
Siedem pułapek, które kosztują najwięcej
- Przekompensowanie. Bateria dobrana „na zapas” potrafi wprowadzić tg φ pojemnościowy, a wtedy nadwyżka liczy się w drugą stronę — i opłata wraca. Dlatego regulacja stopniowa i cel 0,25–0,30, a nie 0,00.
- Brak dławików w sieci z harmonicznymi. Falowniki, zasilacze LED i UPS wprowadzają harmoniczne 5. i 7., które w baterii bez dławików wchodzą w rezonans. Objaw: kondensatory puchną i przegrzewają się po kilku miesiącach. Dławiki 7% rozwiązują problem za 30–50% ceny baterii.
- Dobór ze szczytu zamiast ze średniej. Moc bierną liczy się z energii w okresie rozliczeniowym. Bateria policzona od mocy znamionowej wszystkich maszyn jest o 30–60% za duża — droższa i podatna na przekompensowanie.
- Klasyczna bateria przy obciążeniu zmiennym. Spawarka pobiera moc bierną skokowo, w cyklu kilkusekundowym; styczniki nie nadążą. Efekt: kompensacja działa „średnio”, a opłata zostaje.
- Starzenie się kondensatorów i styków. Pojemność spada o 1–2% rocznie, styki styczników się wypalają. Po 6–8 latach bateria daje 70–85% mocy znamionowej i nikt tego nie mierzy, bo na fakturze widać tylko, że opłata wróciła. Serwis raz w roku: 400–1 200 zł.
- Zmiana profilu po inwestycji w PV. Falowniki same pobierają nieco mocy biernej, a wieczorem i nocą bilans się zmienia. Bateria dobrana przed montażem PV bywa źle dopasowana po — dobór rób po audycie i po decyzji o instalacji, nie przed.
- Kompensacja bez sprawdzenia metody rozliczenia. Jeśli operator liczy nadwyżkę z najwyższego miesiąca, jeden zimowy szczyt ustala opłatę na cały rok. Warto znać tę metodę, zanim uzna się, że „bateria za mała”.
Kiedy kompensacja się nie opłaca
- tg φ poniżej 0,4. Opłata wynosi zero — nie ma czego oszczędzać. Bateria tylko zwiększa ryzyko przekompensowania.
- Roczna opłata poniżej 3 tys. zł. Przy inwestycji 15 tys. zł zwrot przekracza pięć lat, a w tym czasie profil może się zmienić. Tu wystarczy sprawdzić, czy da się zejść z progu przez proste zmiany w pracy urządzeń.
- Sezonowość. Chłodnia pracująca tylko od maja do września generuje opłatę przez pięć miesięcy, a bateria stoi przez siedem. Czasem taniej wychodzi wyłączać sekcje poza sezonem niż kompensować całość.
- Planowana wymiana maszyn. Jeśli w ciągu dwóch lat silniki idą do wymiany na wyższą klasę sprawności albo dostają falowniki, profil zmieni się na tyle, że dobór trzeba powtórzyć. Najpierw modernizacja, potem kompensacja.
- Najem. Kompensacja to inwestycja w cudzą rozdzielnię. Warto zapisać w umowie najmu, kto ją finansuje i co się dzieje przy wyprowadzce — inaczej zostaje w hali, a Ty płacisz ratę leasingu.
Co ustalić z wykonawcą
- Pomiar jakości energii — minimum 7 dni, z harmonicznymi, a nie tylko cos φ z jednego odczytu.
- Obliczenia w ofercie — moc czynna średnia, tg φ przed i po, moc baterii i stopniowanie. Bez tego porównujesz ceny, nie rozwiązania.
- Dławiki i ich procent — 7% czy 14%, uzasadnione zawartością harmonicznych.
- Gwarancja na kondensatory — 5 lat to minimum przy firmowych bateriach; 2 lata oznacza tanią serię.
- Zapis o tg φ po uruchomieniu — np. „tg φ ≤ 0,30 w okresie rozliczeniowym” z protokołem pomiarów. To jedyny mierzalny efekt, za który płacisz.
- Serwis i nastawy — kto reguluje regulator, gdy zmieni się profil, i ile to kosztuje rocznie.
Kompensacja jest zwykle ostatnim krokiem, nie pierwszym. Zanim wydasz 20 tys. zł na baterię, sprawdź, czy nie płacisz za moc, której nie używasz — rozkłada to tekst o mocy przyłącza i opłacie mocowej. Jeśli nie wiesz, gdzie ucieka prąd, punktem wyjścia jest audyt energetyczny zakładu, a dobór grupy taryfowej opisuje B11, B21 czy B23. Przy planach fotowoltaiki pamiętaj, że falowniki zmieniają profil mocy biernej — punktem wyjścia pozostaje ile prądu zużywa zakład i kiedy PV się zwraca.
Nie jesteśmy instalatorem ani doradcą podatkowym. Podane stawki, koszty i czasy zwrotu są orientacyjne (rynek 2026, netto) i zależą od operatora sieci, grupy taryfowej, profilu obciążenia oraz lokalizacji. Próg tg φ, stawkę za kvarh i sposób rozliczenia sprawdź w aktualnej taryfie dystrybucyjnej oraz na własnej fakturze — dobór i montaż kompensacji powierz uprawnionemu projektantowi.
Najczęstsze pytania
Czy opłata za energię bierną dotyczy też domu?
Nie. Gospodarstwa domowe w taryfach G rozliczają energię bierną ryczałtowo — nie ma jej na domowej fakturze jako osobnej pozycji. Opłata za ponadumowny pobór energii biernej pojawia się w grupach B (firmy na niskim i średnim napięciu) oraz A (przemysł), czyli tam, gdzie rozliczenie opiera się na wskazaniach licznika w kvarh.
Ile kosztuje bateria kondensatorów 50 kvar i kiedy się zwraca?
Bateria 50 kvar z regulatorem, montażem i zabezpieczeniami to 12–26 tys. zł netto; z dławikami 7% lub 14% trzeba doliczyć 30–50%. Przy hali 500 MWh i cos φ 0,85 oszczędność wynosi 22–33 tys. zł rocznie, więc zwrot to 6–12 miesięcy. Przy mniejszym zakładzie — 60 MWh i 1,7–2,5 tys. zł opłaty — ten sam zakup zwraca się 2–4 lata i bywa na granicy opłacalności.
Czy kompensacja koliduje z fotowoltaiką i falownikami?
Nie koliduje, ale zmienia warunki doboru. Falowniki PV wprowadzają harmoniczne i same pobierają nieco mocy biernej, więc bateria bez dławików może wejść w rezonans i przegrzewać kondensatory. W zakładzie z PV dobiera się baterię z dławikami 7% (lub 14%, jeśli zniekształcenia są duże), a pomiar jakości energii robi się po uruchomieniu instalacji — nie przed.
Czytaj dalej
Dla firm
Grupa taryfowa w firmie: B11, B21 czy B23 — jak dobrać do profilu zużycia
B11, B21 i B23 brzmią podobnie, a różnią się rachunkiem. Pokazujemy, jak z profilu 15-minutowego wybrać grupę i kiedy zmiana naprawdę się opłaca.
Dla firm
Fotowoltaika w firmie: ile prądu zużywa zakład i kiedy instalacja się zwraca
Ile prądu zużywa mała firma, a ile zakład produkcyjny, jak dobrać moc PV i co zrobić z nadwyżką — z widełkami kosztów i realnym czasem zwrotu.
Dofinansowania
Dofinansowania 2026: ile realnie dostaniesz na pompę ciepła i fotowoltaikę
Trzy źródła pieniędzy, jedna inwestycja. Pokazujemy, jak je policzyć razem i gdzie najczęściej ludzie tracą kilka tysięcy złotych.