Serwis o energii w domu · dane, ceny, dofinansowania
21.10.2026 · O redakcji · Kontakt
FotowoltaikaPompy ciepłaMagazyny energiiWiatr i OZEDofinansowaniaOkna i ocieplenieWoda i mediaRachunki i taryfySprzęt i AGDDla firmPoradnikiO redakcjiKontakt
StartFotowoltaikaPompy ciepłaMagazyny energiiWiatr i OZEDofinansowaniaOkna i ocieplenieWoda i mediaRachunki i taryfySprzęt i AGDDla firmPoradniki
Start/Magazyny energii/Magazyn energii jednofazowy czy trójfazowy? Moc,…
Magazyny energii

Magazyn energii jednofazowy czy trójfazowy? Moc, asymetria faz i backup

Typ przyłącza decyduje o magazynie bardziej niż pojemność: na jednej fazie z bezpiecznikiem 25 A zmieści się najwyżej 5,75 kW, a falownik 3-fazowy obsłuży i pompę ciepła, i ładowanie auta. Różnica w cenie to 1,5–3,5 tys. zł, ale wybór zły kosztuje znacznie więcej — bo zasilania awaryjnego nie da się „dorobić” do jednej fazy. Rozkładamy moc na liczby i pokazujemy, jak policzyć własny szczyt.

Redakcja Rachunek Domowy3 listopada 202610 min czytania
Magazyn energii jednofazowy czy trójfazowy? Moc, asymetria faz i backup
Grafika: Rachunek Domowy — orientacyjna moc ciągła magazynu pokrywająca szczyt zapotrzebowania w trzech typach domu, 2026
Wykres: Magazyn energii jednofazowy czy trójfazowy? Moc, asymetria faz i backup
Liczby w skrócie — Grafika: Rachunek Domowy — orientacyjna moc ciągła magazynu pokrywająca szczyt zapotrzebowania w trzech typach domu, 2026

Przy magazynie energii ludzie porównują pojemność w kWh, a potem dziwią się, że zimą dom i tak bierze prąd z sieci. Powód jest prozaiczny: pojemność mówi, jak długo, a moc — jak dużo naraz. Bateria 10 kWh z inwerterem 3 kW nie zasili płyty indukcyjnej i pompy ciepła jednocześnie, choć energii ma zapas na cały wieczór. Drugi parametr, o którym rzadko się mówi w ofercie, to liczba faz. Na jednym bezpieczniku 25 A fizycznie nie popłynie więcej niż 5,75 kW — i żaden magazyn tego nie obejdzie.

Poniżej rozkładamy oba ograniczenia na liczby: ile mocy mieści się na przyłączu jednofazowym i trójfazowym, jak dobrać moc inwertera do realnego szczytu domu, co dzieje się z odbiornikami trójfazowymi i ile kosztuje różnica. Wszystkie kwoty orientacyjne, brutto, rynek 2026.

Granicę wyznacza bezpiecznik, nie bateria

Moc, jaką dom może pobrać z sieci, wynika z zabezpieczenia przedlicznikowego i napięcia. Na jednej fazie 230 V rachunek jest prosty: ampery × 230 V. Na trzech fazach mnożymy przez trzy, ale każda faza ma własny limit — i to jest sedno problemu z magazynem jednofazowym.

ZabezpieczeniePrzyłączeMoc maksymalnaCo realnie uciągnie
16 A1-fazowe3,7 kWmieszkanie bez płyty indukcyjnej i bez pompy
20 A1-fazowe4,6 kWmały dom, płyta jednofazowa, pralka, piekarnik — bez równoczesności
25 A1-fazowe5,75 kWtypowy sufit jednej fazy: czajnik + płyta + pralka na raz to już ryzyko
3 × 16 A3-fazowe11 kWdom z pompą ciepła i płytą indukcyjną
3 × 20 A3-fazowe13,8 kWdom z pompą i ładowarką 11 kW (ładowanie ograniczone)
3 × 25 A3-fazowe17,25 kWpompa, płyta, ładowanie auta i piekarnik jednocześnie

Ważny szczegół: moc z tabeli to nie to samo co moc umowna w umowie — operator może sprzedać mniej, niż wynika z bezpiecznika, i wtedy limit siedzi w liczniku. Sprawdź obie wartości, zanim zamówisz magazyn, bo inwerter o większej mocy niż przyłącze nie przyspieszy ładowania z sieci. Kary i zasady podnoszenia limitu opisujemy osobno w tekście przekroczenie mocy umownej.

Moc a pojemność: dwie liczby, które łatwo pomylić

Inwerter bateryjny ma moc nominalną (kW) — czyli ile prądu poda w danym momencie — i moc szczytową, dostępną kilka–kilkanaście sekund. Bateria ma pojemność (kWh). Zależność jest banalna, ale to ona decyduje o tym, czy magazyn jest w ogóle użyteczny:

Jak to policzyć w pamięci: czas pracy = pojemność × sprawność ÷ moc obciążenia. Dla zestawu 10 kWh (8,6 kWh użytecznych) i obciążenia 2 kW: 8,6 ÷ 2 = 4,3 godziny. Ten sam zestaw przy płycie indukcyjnej 7 kW: 8,6 ÷ 7 = 1,2 godziny, i to tylko jeśli inwerter w ogóle poda 7 kW.

ZestawMoc rozładowaniaŁadowanie 0 → 100%Praca przy 1 kWPraca przy 3 kW
5 kWh3 kW1,7–2 h~4,3 h~1,4 h
10 kWh5 kW2–2,5 h~8,6 h~2,9 h
10 kWh10 kW1–1,2 h~8,6 h~2,9 h
15 kWh6 kW2,5–3 h~13 h~4,3 h

Widać z tego dwie rzeczy. Po pierwsze, moc ładowania musi zmieścić się w oknie taryfowym: 15 kWh przy 3 kW to pięć godzin, więc w taryfie z dwugodzinnym oknem tanim bateria nigdy się nie napełni. Po drugie, duża moc nie zawsze jest zaletą — inwerter 10 kW w domu o szczycie 4 kW pracuje na ułamku możliwości, a jego pobór jałowy i cena są wyższe. Straty własne magazynu rozpisaliśmy w tekście ile prądu zjada magazyn.

Co obsłuży magazyn jednofazowy, a czego nie

Falownik jednofazowy podaje prąd na jedną fazę — zwykle tę, do której jest podłączony. W normalnej pracy z siecią to nie katastrofa, bo licznik trójfazowy sumuje fazy: jeśli bateria oddaje 3 kW na L1, a dom pobiera 3 kW na L2, w rozliczeniu wyjdzie zero. Inaczej wygląda to w trybie wyspowym, po zaniku napięcia:

  • Pompa ciepła 3-fazowa nie ruszy — sprężarka potrzebuje trzech faz, a falownik jednofazowy daje jedną. W blackoucie dom zostaje z ciepłą wodą z zasobnika i grzejnikami elektrycznymi na jednej fazie.
  • Płyta indukcyjna 3-fazowa (7,2 kW) zwykle odmówi startu albo wejdzie w tryb ograniczony; część modeli działa wtedy na jednej fazie z mocą 2–3 kW.
  • Ładowarka EV 11 kW nie zadziała; ładowanie jednofazowe to 1,4–3,7 kW, czyli 10–25 km zasięgu na godzinę.
  • Obwody z innych faz zostaną bez zasilania — chyba że instalator wydzieli osobną „szynę backupową” i przeniesie na nią wybrane gniazda z tej samej fazy.

To ostatnie zdanie jest najczęstszym źródłem rozczarowania. Sprzedawca pisze „zasilanie awaryjne całego domu”, a po montażu okazuje się, że w blackoucie działa oświetlenie w kuchni i lodówka, bo tylko one siedzą na właściwej fazie. Łączenie faz na wyjściu falownika jednofazowego jest niedopuszczalne — nie ma tu żadnego sprytnego przełącznika, który to obejdzie.

Ile mocy realnie potrzebuje twój dom — 4 kroki

Nie zgaduj z metrażu. Zmierz szczyt, a potem odejmij to, czego w blackoucie nie potrzebujesz. Przykład: dom 150 m² z pompą ciepła 8 kW i instalacją PV 8 kWp.

Krok 1 — szczyt 15-minutowy z licznika. W aplikacji operatora (zdalny odczyt) znajdź maksymalną średnią moc 15-minutową z ostatnich 12 miesięcy. W przykładzie: 7,4 kW w grudniowy wieczór.

Krok 2 — odejmij produkcję PV w tej godzinie. Szczyt wypadł po zachodzie, więc PV daje 0 kW. Gdyby wypadł w południe, odjęlibyśmy 2–4 kW i wymagana moc magazynu spadłaby o połowę.

Krok 3 — odejmij odbiory, które w blackoucie wyłączasz. Płyta indukcyjna 3,2 kW i pralka 0,5 kW → zostaje 3,7 kW.

Krok 4 — dodaj 25% zapasu na rozruch i rezerwę. 3,7 × 1,25 = 4,6 kW → wybierz inwerter 5 kW, a przy pompie ciepła i chęci zasilania jej w blackoucie — 6–8 kW w wersji trójfazowej.

Tak policzona moc bywa dwa–trzy razy mniejsza niż ta, którą doradza „na oko” sprzedawca. To dobrze: mniejszy inwerter taniej kosztuje, mniej pobiera w gotowości i rzadziej przewymiarowuje zabezpieczenia. Pojemność dobiera się osobno — według zużycia wieczornego, nie według mocy (wzór i tabela w tekście jaka pojemność magazynu).

Ile kosztuje różnica między 1 a 3 fazami

Same ogniwa są takie same. Droższa jest elektronika: falownik trójfazowy to zwykle 1,5–3,5 tys. zł więcej niż jednofazowy o podobnej mocy, a dochodzi jeszcze różnicówka trójfazowa, okablowanie i więcej pracy przy rozdzielnicy.

Zestaw z montażemWersja 1-fazowaWersja 3-fazowaRóżnica
5 kWh13–19 tys. zł15–21 tys. zł1,5–2,5 tys. zł
10 kWh22–32 tys. zł24–34 tys. zł2–3 tys. zł
15 kWh30–43 tys. zł32–46 tys. zł2–3,5 tys. zł

Osobna pozycja to przebudowa przyłącza, jeśli dom ma jedną fazę, a chcesz magazyn trójfazowy. Warunki przyłączenia, opłata przyłączeniowa, wymiana kabla WLZ i rozdzielnicy to łącznie 2–7 tys. zł i kilka tygodni oczekiwania — wysokość opłaty zależy od odległości od sieci i mocy, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną. Czasem taniej wychodzi magazyn jednofazowy i świadome zaakceptowanie ograniczeń backupu. Porównanie cen zestawów według pojemności jest w tekście ile kosztuje magazyn energii w 2026.

Pułapki, które wychodzą dopiero po montażu

  • Moc nominalna kontra szczytowa. Falownik 5 kW potrafi dać 7–8 kW przez kilka sekund, ale nie w nieskończoność. Stara pompa on/off bierze przy starcie 3–5 razy więcej prądu niż znamionowo — jeśli wybór jest na granicy, lepiej wziąć mocniejszy model niż liczyć na szczyt.
  • Magazyn trójfazowy na przyłączu jednofazowym nie zadziała. To nie kwestia konfiguracji — fizycznie brakuje dwóch faz. Najpierw warunki przyłączenia, potem zakup.
  • Falownik 6 kW na bezpieczniku 25 A. 6 000 W ÷ 230 V = 26 A, czyli więcej, niż przepuści zabezpieczenie. Bez podniesienia do 32 A (lub ograniczenia mocy w konfiguracji) falownik będzie się dławic albo wybijać.
  • Asymetria przy oddawaniu do sieci. W net-billingu nadwyżka z jednej fazy i pobór na innej nie zawsze rozliczają się tak intuicyjnie, jak wygląda to w taryfie — sprawdź w umowie z operatorem, jak traktowana jest asymetria, zanim policzysz zwrot.
  • Za mała moc ładowania przy krótkim oknie taryfowym. Bateria 15 kWh ładowana 2,5 kW potrzebuje 6 godzin. Jeśli tania strefa trwa 2 godziny, dołożysz tylko 5 kWh i zapłacisz za pojemność, której nie wykorzystasz.
  • Backup bez wydzielonej szyny. Zasilanie awaryjne wymaga osobnego obwodu i przełącznika; bez tego cała instalacja gaśnie przy zaniku napięcia, choć bateria jest pełna.

Zanim podpiszesz ofertę, poproś o trzy liczby na piśmie: moc ciągłą inwertera w kW, liczbę faz na wyjściu backupu i moc ładowania z sieci. Jeśli sprzedawca podaje tylko pojemność, to znak, że reszta nie została policzona.

Ceny i parametry podane orientacyjnie (rynek 2026). Przed decyzją sprawdź aktualne oferty i warunki programu — nie jesteśmy instalatorem ani pośrednikiem.

Najczęstsze pytania

Czy magazyn jednofazowy obsłuży pompę ciepła?

W normalnej pracy z siecią tak — obniży rachunek, bo licznik trójfazowy sumuje fazy, choć fizycznie zasila tylko jedną. W blackoucie nie: sprężarka trójfazowa nie ruszy z jednej fazy, więc dom zostanie bez ogrzewania. Do zasilania pompy w trybie wyspowym potrzebny jest falownik trójfazowy o mocy 6–10 kW.

Jaka moc magazynu do domu 150 m² z pompą ciepła?

Zwykle 5–8 kW mocy ciągłej i 10–15 kWh pojemności. Wartość wyjściowa to szczyt 15-minutowy z licznika minus produkcja PV w tej godzinie, powiększony o 20–25% zapasu. Jeśli dochodzi ładowanie auta elektrycznego, moc rośnie do 10–12 kW, a przy ładowarce 11 kW i pompie jednocześnie — do 15 kW.

Czy można później zamienić magazyn jednofazowy na trójfazowy?

Zwykle wymienia się sam inwerter, a moduły bateryjne zostają — o ile producent ma wersję trójfazową na tej samej chemii i napięciu. Koszt takiej wymiany to 4–9 tys. zł plus nowe zgłoszenie do operatora i pomiary. Przy zmianie marki trzeba wymienić całość, bo baterie i falownik muszą się komunikować.

RD
Redakcja Rachunek Domowy Analizy rynku energii i termomodernizacji. Piszemy na podstawie danych producentów, cenników i dokumentów programów.

Czytaj dalej

Newsletter

Nie przegap zmiany cen i naborów

Jeden e-mail w tygodniu. Tylko to, co realnie wpływa na rachunek.