Serwis o energii w domu · dane, ceny, dofinansowania
21.10.2026 · O redakcji · Kontakt
FotowoltaikaPompy ciepłaMagazyny energiiWiatr i OZEDofinansowaniaOkna i ocieplenieWoda i mediaRachunki i taryfySprzęt i AGDDla firmPoradnikiO redakcjiKontakt
StartFotowoltaikaPompy ciepłaMagazyny energiiWiatr i OZEDofinansowaniaOkna i ocieplenieWoda i mediaRachunki i taryfySprzęt i AGDDla firmPoradniki
Start/Magazyny energii/Ile prądu zjada sam magazyn energii? Straty, spr…
Magazyny energii

Ile prądu zjada sam magazyn energii? Straty, sprawność i koszt gotowości

Magazyn energii nie jest stratnym ogniwem, ale nie jest też darmowy w eksploatacji: realnie oddaje 82–90% prądu, który do niego wpuścisz, a w trybie gotowości pobiera 10–50 W non stop. Dla zestawu 10 kWh to 430–520 kWh strat w roku, czyli 400–490 zł, które schodzą z wyliczonych oszczędności. Pokazujemy, gdzie dokładnie ucieka prąd i jak to policzyć dla swojego układu.

Redakcja Rachunek Domowy2 listopada 20268 min czytania
Ile prądu zjada sam magazyn energii? Straty, sprawność i koszt gotowości
Grafika: Rachunek Domowy — orientacyjne straty roczne (cykl + pobór jałowy) dla zestawów 5, 10 i 15 kWh, cena prądu 0,95 zł/kWh
Wykres: Ile prądu zjada sam magazyn energii? Straty, sprawność i koszt gotowości
Liczby w skrócie — Grafika: Rachunek Domowy — orientacyjne straty roczne (cykl + pobór jałowy) dla zestawów 5, 10 i 15 kWh, cena prądu 0,95 zł/kWh

Kiedy ludzie liczą zwrot z magazynu energii, prawie zawsze biorą pojemność z faktury i mnożą przez cenę prądu. Potem wychodzi 10 kWh × 250 cykli × 0,95 zł = 2 375 zł rocznie i inwestycja wygląda świetnie. Problem w tym, że bateria nie odda tyle, ile przyjęła — część energii zostaje w elektronice mocy, część w ogniwach, a część idzie na samo podtrzymanie pracy systemu przez 8 760 godzin w roku. Poniżej rozkład strat na części, tabela dla trzech typowych pojemności i przeliczenie, które możesz powtórzyć na własnych liczbach.

Sprawność: gdzie ucieka 10–18%

Sprawność „ogniwa” w karcie katalogowej (95–98%) nie jest sprawnością magazynu. Prąd, który wchodzi z instalacji PV albo z sieci, przechodzi przez trzy etapy i na każdym traci:

EtapSprawność typowaCo się dzieje
Ładowanie (AC → DC lub DC → DC)93–97%falownik hybrydowy lub inwerter bateryjny zamienia napięcie, reszta idzie w ciepło
Przechowanie w ogniwach LFP95–98%opór wewnętrzny, samorozładowanie; przy 15–25°C najniższe
Rozładowanie (DC → AC)93–97%druga konwersja, straty jałowe inwertera pod obciążeniem
Razem AC–AC82–90%z 1 000 kWh wpompowanych oddasz 820–900 kWh

Układ DC-coupled (bateria po stronie stałego prądu, wspólny falownik z PV) wypada lepiej: 88–93%, bo prąd z paneli nie jest zamieniany na 230 V i z powrotem. Różnica 4–6 punktów procentowych między AC a DC to przy 2 000 kWh przesuniętych rocznie 80–120 kWh, czyli 75–115 zł. To jedna z realnych (choć nie jedyna) przewag magazynu DC — rozpisana szerzej w tekście AC czy DC przy istniejącej instalacji PV.

Pobór jałowy: koszt gotowości, o którym nie ma w ofercie

Magazyn pracuje cały rok, także wtedy, gdy nic nie robi. Falownik w trybie czuwania, BMS pilnujący ogniw, moduł komunikacji i sterownik EMS pobierają razem 10–50 W, w większości systemów domowych 20–35 W. To nie jest błąd ani awaria — tak działa elektronika podłączona do sieci.

Przeliczenie jest bezlitosne, bo godzin jest dużo:

  • 20 W × 8 760 h = 175 kWh rocznie,
  • 35 W × 8 760 h = 307 kWh rocznie,
  • 50 W (stare lub rozbudowane systemy) = 438 kWh rocznie.

Przy cenie 0,95 zł/kWh to 166–416 zł rocznie za sam fakt, że bateria stoi podłączona. Część producentów ogranicza ten pobór do 5–10 W w trybie głębokiego uśpienia, ale wtedy budzi się on przy każdym cyklu — realna średnia i tak wychodzi kilkanaście–kilkadziesiąt watów. Warto zapytać o to wprost: „ile watów pobiera system w standby i czy da się to zmierzyć w aplikacji?”. Najczęściej nie da się, bo monitoring pokazuje energię po stronie baterii, a nie po stronie licznika.

Ile to wychodzi rocznie: 5, 10 i 15 kWh

Założenia: sprawność cyklu 87% (środek widełek), pobór jałowy 25 W, praca w typowym domu z PV — 200–250 cykli w roku, realny przebieg energii zależny od pojemności.

PojemnośćEnergia przez baterię / rokStraty na cyklu (13%)Pobór jałowy (25 W)Straty razemKoszt przy 0,95 zł/kWh
5 kWh1 000 kWh130 kWh219 kWh350 kWh330 zł
10 kWh2 000 kWh260 kWh219 kWh480 kWh455 zł
15 kWh2 650 kWh345 kWh219 kWh565 kWh535 zł

Zwróć uwagę na jedną rzecz: koszt gotowości jest stały, niezależnie od pojemności. Przy małym magazynie 5 kWh to 60% wszystkich strat, przy 15 kWh — 39%. Mała bateria pracująca z pełnym obciążeniem jest więc relatywnie najmniej efektywna, choć jej straty w złotówkach są najniższe. To dokładnie odwrotnie, niż podpowiada intuicja „większa bateria, większe straty”.

Jak policzyć straty własnego magazynu — cztery liczby

1. Sprawność AC–AC. Weź z dokumentacji sprawność ładowania i rozładowania i pomnóż je przez siebie. 0,95 × 0,95 = 0,90. Jeśli producent podaje tylko „sprawność 96%”, to prawie zawsze dotyczy jednej konwersji, nie całego cyklu.
2. Energia przez baterię. Odczyty z aplikacji po roku albo oszacowanie: pojemność użyteczna × liczba cykli. 10 kWh × 85% × 235 cykli ≈ 2 000 kWh.
3. Straty na cyklu. Energia przez baterię × (1 − sprawność). 2 000 × 0,13 = 260 kWh.
4. Pobór jałowy. Waty z tabliczki lub z pomiaru gniazdkowym watomierzem × 8,76 = kWh rocznie. 25 W → 219 kWh.
Razem: 260 + 219 = 479 kWh × 0,95 zł = 455 zł rocznie, czyli około 38 zł miesięcznie. To kwota, którą trzeba odjąć od policzonych oszczędności, zanim podzielisz cenę magazynu przez roczny zysk.

Dla porównania: te same 10 kWh przesuwają rocznie około 1 740 kWh użytecznie, co przy różnicy cen 0,50–0,70 zł daje 870–1 220 zł oszczędności. Straty 455 zł zjadają więc 37–52% zysku. Magazyn nadal może mieć sens — ale zwrot liczy się z liczby netto, nie brutto, i to jest różnica między 12 a 20 latami. Szerzej o samym rachunku: ceny magazynów w 2026 i ile prądu realnie da zestaw 10 kWh.

Zimna bateria: druga strata, której nie widać latem

Ogniwa LFP pracują najlepiej w 15–25°C. Poniżej 10°C rosną straty wewnętrzne i część systemów odmawia ładowania pełnym prądem, a niektóre dogrzewają ogniwa grzałką 30–80 W. W garażu, kotłowni czy na nieocieplonym poddaszu oznacza to:

  • +3–6 punktów procentowych strat na cyklu w miesiącach zimowych (sprawność spada z 87% do 81–84%),
  • 100–300 kWh dodatkowego zużycia na dogrzewanie, jeśli system je ma — to 95–285 zł w sezonie,
  • czasowe blokady ładowania przy ujemnych temperaturach, które w praktyce oznacza, że poranne nadwyżki PV idą do sieci zamiast do baterii.

To argument za stawianiem magazynu w pomieszczeniu ogrzewanym lub przynajmniej osłoniętym — ale nie za ogrzewaniem go na koszt domu. Więcej o lokalizacji i wentylacji: magazyn energii w garażu.

Pięć pułapek w liczeniu strat

  1. Sprawność ogniwa podawana jako sprawność systemu. 98% w karcie dotyczy ogniwa, nie całego cyklu AC–AC. Różnica to 10–15 punktów procentowych, czyli setki kWh w skali roku.
  2. Monitoring nie pokazuje poboru jałowego. Aplikacja liczy energię po stronie DC, więc widzisz „sprawność 96%” i nie widzisz 20–35 W ciągłego poboru. Sprawdź, czy licznik domu i aplikacja pokazują to samo zużycie w tygodniu bez słońca.
  3. Rezerwa SOC mylona ze stratą. 10–20% pojemności zarezerwowane na bezpieczeństwo i backup to nie strata energetyczna — to pojemność, której nie używasz. Nie doliczaj jej drugi raz do strat.
  4. Ładowanie z sieci liczone jedną stroną. Kupujesz 1,15 kWh w taniej strefie, żeby oddać 1 kWh w drogiej — podwójna konwersja. Przy arbitrażu w taryfie dynamicznej wąska różnica cen (0,20–0,30 zł) potrafi zniknąć w całości.
  5. Przewymiarowanie pojemności. Bateria 15 kWh przy 1 200 kWh przesuniętych rocznie to więcej gotowości na tę samą kWh niż zestaw 5 kWh. Koszt jednostkowy rośnie, a nie spada.

Co realnie zmniejsza straty

  • Magazyn DC zamiast AC — 4–6 punktów sprawności, jeśli i tak wymieniasz falownik.
  • Dobór pojemności do realnego przebiegu, nie do metrażu. Zestaw, który pracuje 250 cykli w roku, jest efektywniejszy niż dwa razy większy pracujący 120 razy.
  • Miejsce pracy 15–25°C — bez dogrzewania i bez upału powyżej 30°C, który przyspiesza degradację.
  • Tryb standby sprawdzony przed zakupem — pytanie o waty w czuwaniu i możliwość harmonogramu wyłączania inwertera nocą.
  • Taryfa dopasowana do pracy baterii — G12 lub G12w z realną różnicą cen, inaczej każda przesunięta kWh oddaje mniej, niż kosztowało jej przesunięcie.

Na koniec proporcje, które warto zapamiętać: z każdego 1 000 kWh wpuszczonego do magazynu do domu wraca 820–900 kWh, a druga strata — pobór jałowy — to niezależne 170–440 kWh w skali roku. Razem 350–565 kWh, czyli 330–535 zł przy cenie prądu 0,95 zł/kWh. To nie powód, żeby nie kupować magazynu; to powód, żeby wstawić te liczby do arkusza przed podpisaniem umowy, a nie po.

Nie jesteśmy instalatorem ani doradcą energetycznym. Podane wartości są orientacyjne (rynek 2026) i zależą od modelu urządzenia, temperatury pracy, sposobu sterowania i ceny prądu w Twojej taryfie. Rzeczywiste straty sprawdź w dokumentacji technicznej konkretnego systemu oraz porównując roczne odczyty licznika z danymi z aplikacji.

Ceny i parametry podane orientacyjnie (rynek 2026). Przed decyzją sprawdź aktualne oferty i warunki programu — nie jesteśmy instalatorem ani pośrednikiem.

Najczęstsze pytania

Ile prądu traci magazyn energii w ciągu roku?

Dla domu z PV i zestawem 10 kWh to zwykle 430–520 kWh rocznie: 240–300 kWh strat na ładowaniu i rozładowaniu oraz 175–310 kWh poboru jałowego. Przy cenie 0,95 zł/kWh daje to 410–495 zł. Przy 5 kWh straty schodzą do 320–380 kWh, przy 15 kWh rosną do 520–610 kWh — głównie przez większy przebieg energii.

Jaka jest realna sprawność magazynu energii?

Licząc od prądu zmiennego do prądu zmiennego (AC–AC), 82–90% dla układów AC-coupled i 88–93% dla DC-coupled. Karta katalogowa z wartością 95–98% dotyczy ogniwa albo jednej konwersji, nie całego cyklu. Z 1 000 kWh wpuszczonych do baterii do gniazdek wraca więc 820–900 kWh.

Czy pobór jałowy magazynu da się wyłączyć?

Częściowo. Falownik musi podtrzymywać BMS i komunikację, więc 5–15 W zostaje zawsze. Niektóre systemy pozwalają wyłączyć inwerter w nocy lub ograniczyć podtrzymanie do 5–10 W kosztem dłuższego startu po włączeniu. Zapytaj wykonawcę o pobór w standby i o harmonogram pracy — to 170–300 kWh rocznie, czyli 160–285 zł.

RD
Redakcja Rachunek Domowy Analizy rynku energii i termomodernizacji. Piszemy na podstawie danych producentów, cenników i dokumentów programów.

Czytaj dalej

Newsletter

Nie przegap zmiany cen i naborów

Jeden e-mail w tygodniu. Tylko to, co realnie wpływa na rachunek.